• slider_start_pl
  • slider6
  • slider5
  • slider3
  • slider2
  • slider4


Pamięć o Holocauście

Holokaust na terenach polskich okupowanych przez Niemcy był częścią niemieckiego planu eksterminacji Żydów. Miliony osób zostały zamordowane w niemieckich obozach śmierci zbudowanych na okupowanych terenach polskich (Auschwitz-Birkenau, Treblince, Majdanku, Bełżcu, Sobiborze, Chełmnie) lub umierali w gettach tworzonych w wielu okupowanych miastach Polski.
Ta trasa pozwoli poznać losy społeczności żydowskiej w czasie okupacji, a miejsca ,które ocalały wciąż świadczą o nieludzkim okrucieństwie tamtego okresu.

Dzień 1

Przylot do Warszawy. Zwiedzanie śladami społeczności żydowskiej, oraz śladami martyrologii Żydów w czasie wojny. Wizyta na miejscu istnienia getta żydowskiego, które było największym gettem w okupowanej Europie, otoczone murem było odcięte od reszty miasta. Ludzie mieszkający w murach getta cierpieli z powodu głodu i epidemii chorób. W kwietniu 1943 roku rozpoczęło się powstanie w getcie. Mimo niemal całkowitego zniszczenia nadal istnieją miejsca, pamiętające ten czas: Cmentarz żydowski, Umschlagplatz, Plac Grzybowski z teatrem żydowskim, Synagoga Nożyków, ulica Złota, gdzie zachowały się części getta oraz Pomnik Bohaterów Getta. Zakwaterowanie i kolacja w hotelu.

Dzień 2

Wyjazd do Treblinki, na północny-wschód od Warszawy. W tym obozie zagłady będącym miejscem masowych egzekucji w latach 1941-1944 zostało zamordowanych setki tysięcy Żydów. Obóz był otoczony wysokim ogrodzeniem z drutu kolczastego, zakamuflowany przeplatającą się zielenią, aby ukryć to, co się dzieje w środku. W miejscu gdzie znajdowały się dawne komory gazowe znajduje się duży pomnik otoczony przez tysiące symbolicznych nagrobków reprezentujących wsie, miasta i kraje, z których ofiary zostały deportowane do Treblinki. Przejazd do Lublina. Zakwaterowanie i kolacja w hotelu.

Dzień 3

Poranne wyjście z hotelu na zwiedzanie Lublina. Społeczność żydowska w Lublinie była znana na całym świecie, między innymi za sprawą uczelni talmudycznej, Synagog, biblioteki rabinicznej. Była to jedna z największych i najbardziej prestiżowych szkół rabinicznych świata. Podczas II wojny światowej w Lublinie Żydzi zostali wywiezieni do obozów zagłady w Bełżcu i Majdanku. Obóz na Majdanku działał w latach 1941-1944. Dzisiaj jest to muzeum ogrodzone drutem kolczastym, z wieżami strażniczymi, barakmi, imponującym pomnikiem i mauzoleum. Powrót do hotelu i kolacja.

Dzień 4

Poranny przejazd do Leżajska, zwiedzanie cmentarza żydowskiego, z grobem cadyka Elimelecha (jeden z najwybitniejszych członków ruchu chasyd, filozof i psycholog). Obecnie jest to miejsce pielgrzymek Żydów z całego świata. Następnie przejazd do Bełżca. Obóz zagłady w Bełżcu był położony w południowo-wschodniej części powiatu lubelskiego. Funkcjonował w w okresie 1941-1943, taka lokalizacja, pozwoliła zmienić to miejsce w miejsce masowego mordu na wszystkich społecznościach żydowskich z terytoriów zarówno współczesnej polski jak i Ukrainy. Następny przystanek tego dnia to Tarnów, gdzie na ulicy żydowskiej możemy szukać śladów mezuzy we framugach drzwi, bimy jedynej pozostałości po Starej Synagodze, mykwy, cmentarza żydowskiego. Przyjazd do Krakowa, zakwaterowanie i kolacja w hotelu.

Dzień 5

Poznawanie śladów społeczności żydowskiej oraz ich kultury poprzez zwiedzanie Kazimierza. W przeszłości odrębne miasto, a teraz dzielnica Krakowa, był ośrodkiem żydowskiej religii, kultury i nauki, i domem ludności żydowskiej miasta przed wojną. Zniszczony w czasie okupacji, dziś został przebudowany tak, że można podziwiać odrestaurowaną zabytkową architekturę i doświadczać życia codziennego Żydów. Każdy zakątek Kazimierza jest świadkiem historii Żydów polskich, widocznej w systemie wąskich ulic, synagog, cmentarzu żydowskim.
Możliwość zwiedzenia Starej Synagogi z Muzeum, Synagogi Remuh z cmentarzem, Synagogi Tempel lub Synagogi Izaaka. Przejazd do dzielnicy Podgórze - gdzie istniało krakowskie getto, Fabryka Schindlera oraz Apteka "Pod Orłem", którą prowadził jedyny Polak mieszkający w getcie do końca jego istnienia. Kolejne miejsce warte odwiedzenia to Płaszów - dawny hitlerowski obóz pracy. Możliwość poznania tamtych czasów podczas spotkania z osobami, które przeżyły Holokaust lub ze Sprawiedliwymi Wśród Narodów Świata ( portrety osób, które ratowały Żydów w czasie II wojny światowej). Kolacja w hotelu.

Dzień 6

Przejazd do Auschwitz-Birkenau, byłego obozu koncentracyjnego, symbol horroru, bestialstwa i okrucieństwa. Obóz został zbudowany przez Niemców w 1940 roku dla obywateli polskich, od 1942 Auschwitz stał się głównym miejscem masowej eksterminacji około miliona Żydów z całej Europy, a także wielu Polaków, Romów, jeńców radzieckich oraz ofiar innych narodowości. Ruiny komór gazowych, kilometry drutu kolczastego, drewniane baraki, platforma kolejowa gdzie rozładowywani byli więźniowie przywołują przerażającą przeszłość. Obecnie fotografie, dokumenty pozyskane z miejsca, tony włosów, butów obrazują skalę okrucieństwa. Kolacja w restauracji żydowskiej z klezmerską muzyką na żywo.

Dzień 7

Dzień wyjazdu.